Пилки та напилки

Розпилювати метал значно важче, ніж розпилювати деревину, але шляхом зменшення розмірів зубів можна розпилювати і твердий метал. Слюсарні пилки для розпилювання металу називаються ножівками, хоча в порівнянні з пилками столярними це швидше один з варіантів лучкової пилки.

Пилки та напилки
Розпилювати метал значно важче, ніж розпилювати деревину, але шляхом зменшення розмірів зубів можна виробляти розпилювання та твердого металу. Слюсарні пилки для розпилювання металу називаються ножівками, хоча в порівнянні з пилами столярними це швидше один з варіантів лучкової пилки.

Слюсарна ножівка складається з металевої рамки з рукояткою та пиляльного полотна. Оскільки пиляльні полотна можуть бути різної довжини, то у слюсарної ножівки рамка зазвичай складова, що дозволяє змінювати базову довжину між точками кріплення полотна. Ножувальне полотно встановлюється так, щоб зубці були спрямовані від ручки – робочим ходом слюсарної ножівки є рух від себе. Полотно натягується за допомогою гвинта та гайки зусиллям руки (без застосування додаткового інструменту!).

Крок зубів біля ножівки вимірюється кількістю зубів на один дюйм або в міліметрах.

Для в’язких металів (мідь, латунь) крок зубів повинен дорівнювати 0,8-1 мм або 22-32 зуби на дюйм. Для порівняно більш твердих металів, таких як сталь і чавун, крок повинен дорівнювати. ,25 мм (20 зубів на дюйм), а для вуглецевої м’якої сталі 1,3-1,6 мм (16-20 зубів на дюйм). Крім того, діє і загальне для всіх пив правило – з деталлю, що розпилюється, завжди повинно стикатися не менше 2,5 зубів.

Пильні полотна слюсарних ножівок виготовляють із вуглецевих та легованих марок сталі з термообробкою робочої частини. Довжина стандартних пиляльних полотен становить 300 мм, ширина близько 25 мм при товщині від 0,8 до 1,2 мм. Передній кут зубів має велике значення на швидкість різання – чим менше передній кут, тим нижча швидкість різання, зате і зусилля різання зменшується. Найчастіше зустрічаються ножовочні полотна з кроком 1,25 мм і нульовим переднім кутом.

Крім ножівкових полотен з одностороннім розміщенням зубів є універсальні ножівкові полотна із зубами по обидва боки полотна. З одного боку такого універсального пиляльного полотна розміщуються зубці для роботи з металом (дрібні), а з іншого – для роботи з деревиною та іншими неметалами з більшими зубами. Товщина універсальних ножівочних полотен дещо більша, ніж у звичайних.

Для більш дрібних робіт використовують малі ножівки з більш вузьким полотном довжиною 150 мм. Полотно може натягуватися за допомогою гвинта або за рахунок пружності рами верстата, і частіше така пилка називається відрізуванням (не плутайте з кельмою-відрізуванням). Відрізування знаходять застосування не тільки при слюсарних роботах, але успішно застосовуються при виконанні найрізноманітніших інших робіт – шпалерних, паркетних, сантехнічних, стельових та інших.

А ще зустрічається ножівка під назвою слюсарний лобзик, дуже схожий на слюсарну ножівку, але відрізняється тим, що пиляльне полотно встановлено в ньому зубами до рукоятки. Таким лобзиком роблять тирсу країв отворів та інші дрібні роботи. Але лобзик звичайний, описаний у розділі 1.2 «Пилки», при роботі з металом теж знаходить застосування – слід лише поміняти пилку з великими зубами (для дерева) на пилку для металу з дрібними зубами. Але фігурне випилювання по металу набагато важче, ніж по дереву.

Для перепилювання невеликих ділянок металу і пропилювання пазів використовується слюсарне шліцування, яке відрізняється від столярної тільки дрібнішими зубами. Коротке пиляльне полотно шліцування зверху укріплене накладкою (обушком), тому полотно досить жорстке і його не веде при виконанні пропилів.

Напильники не випадково потрапили в цей розділ – слюсарі частенько називають напилок пилкою.  Напильник  – це сталевий брусок з насічкою у вигляді зубів, які знімають стружку з поверхні металу. Профіль кожного елемента насічки дещо нагадує зуб пили. Кожен такий зубчик напилка виконує роль різця з негативним переднім кутом, тому напилок не ріже, а шкрябає поверхню металу. А для зниження зносу величина кута загострення становить зазвичай 70 градусів.